króliki i my

Zapraszam do mojego pierwszego blogu o królikach

Wpis

piątek, 24 lutego 2012

O hodowli królików

                                     Hej!

Naprawdę was przepraszam że czasami długo nie piszę . Po prostu muszę się uczyć , a rozpoczął się drugi semestr i staram się wypaść jak najlepiej .Postaram się to wam wynagrodzić : )

 

Dzisiaj porozmawiajmy o hodowli królików .Oto kilka punktów które musimy spełniać aby taką hodowlę rozpocząć .

1.Odpowiednie miejsce

Oczywiście hodowla królików w domu jest po pierwsze niedopuszczalna , a po drugie szkodzi zwierzętom . Przykład ? Króliki bardzo szybko się rozmnażają , w domu jest mało miejsca , a właściciele nie mają środków na utrzymanie .Jeżeli chcemy mieć 2 pupile odmiennej płci musimy podać je kastracji . Powróćmy do tematu .Najlepszym miejscem jest oczywiście duża działka ,najlepiej posiadająca mało wzniesień itp. Oczywiście króliki można hodować w domu jednorodzinnym , pod warunkiem że króliki mają dużo miejsca do biegania  , a sam ogród jest dobrze ogrodzony .

2.Środki do życia dla zwierząt

Jeśli planujemy już założyć hodowlę , musimy przygotować pieniądze na wydatki finansowe  na boksy , tereny oddzielone dla króliczków , na jedzenie ( oczywiście możemy je zbierać sami jeśli mieszkamy na wsi , bądż posiadamy ogródek ) oraz na wydatki związanie z niespodziewanymi chorobami zwierząt . To wszystko powinno wynosić od 500 zł do 1000 zł .(Pieniądze które wystarczają na 3 -5 miesięcy) .Hodowla królików nie jest zatem tania , więc rzadko osoby stawiają sobie takie wyzwanie .

3.Różnorodne rasy królików oraz cena za sprzedaż

Jeżeli chcemy ,aby hodowla przynosiła nam duże zyski musimy postarać się o te mało popularne rasy . Na  przykład srokacza niemieckiego , barana angielskiego ,,francuskiego itp. Po pierwsze za nie można dostać bardzo dużo pieniędzy , jednak powinniśmy nie sprzedawać aż tak dużo wyjątkowych ras. Cennik ras rzadkich powinien wynosić od 300zł do 500 zł , a zwyczajnych to 80 zł-180 zł . 

4.Rozmnażanie

Podstawą hodowli jest rozmnażanie się królików . Aby zwierzęta się rozmnożyły trzeba zostawić je spokojnym i cichym miejscu.Pamiętajmy żeby samice przenosić do samca , bo jeśli zrobimy na odwrót samiec będzie jedynie znaczył teren .Króliki najczęściej rozmnażają się w nocy . Ciąża trwa około 30-31 dni . Króliczki przez 10 pierwszych dni swojego życia nie otwierają oczu .Musimy pamiętać o ewentualnym przebadaniu króliczków , zaszczepieniu ich ( gdybyśmy tego nie zrobili zagrażało by to zarażeniu się całej hodowli.) oraz o zapewnieniu matce odpowiednich warunków (inaczej króliczyca może zjeść dzieci ) . W hodowli 8 samców przypada na jedną samicę .

5.Co grozi za nielegalne hodowanie królików w domu?

Niestety wiele osób zakłada hodowlę w domu .Przez to zwierzęta cierpią , a człowiek który tę hodowlę prowadzi zarabia na ich cierpieniu ; (   Jest smutnie jednak jest ustawa która zabrania hodowanie wszelkich zwierząt w blokach mieszkalnych itp. Grozi ono odebranie całej hodowli i grzywną , jeśli jednak niektóre króliki umierały podczas niewłaściwej hodowli grozi więzienie .

 

Tutaj przedstawiam kilka przykładowych zdjęć hodowli królików:


No i oczywiście troszkę informacji z pamiętnika opiekuna:

 

,,,,Tuptuś i jego akcja w styczniu ""

Z niechęcią chodzę do weterynarza z Tuptusiem w zimę , bo po prostu jest mu zimno .Niestety często zahaczał pazurkiem podczas biegania i bałam się że wda się infekcja .Kiedy byłam u weterynarza ,ten zaprosił mnie do gabinetu na obcinanie pazurów .Tutpuś nie był zadowolony kiedy zobaczył nożyce do obcięcia pazurów , bo wskoczył na blat ,a potem zaczął wariować .Skakał ,robił salta ,wskakiwał na krzesła , .Ja oraz lekarz próbowaliśmy go złapać ,ale on wiedział ,że bardzo tego pragniemy . Więc zaczął chować się za firankami , obracał swoje ,,cielsko"" o 360 stopni , potem zasmakował trochę żaluzji .W końcu go złapaliśmy .Lekarz nie był zbyt zadowolony , jednak po minucie śmiał się jak koń . Ja też parsknęłam śmiechem a tuptuś strzelił focha i chyba chciał powiedzieć :,,,kurcze , gdybym kicnął za żaluzje , a nie pod krzesło by mnie nie złapali "" .

 

Życzymy wam wszystkiego dobrego .zdrowia i uśmiechu ; )  Ja się zabieram do robienia tapet z królikami .Postaram się je niedługo opublikować ; )

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
kopenchadze
Czas publikacji:
piątek, 24 lutego 2012 22:26

Polecane wpisy